Божиќна приказна - Чарлс Дикенс - VI одделение

Додади коментар

Божиќна приказна - Чарлс Дикенс - VI одделение

Божиќна приказна - Чарлс Дикенс - VI одделение

220,00 ден.
Шифра на производ: 9100367

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка
Достапност во книжари
01 Online продавница
Бр.1 Скопје , Центар
Бр.2 Скопје , Центар
Бр. 3 Прилеп
Бр. 4 Скопје, Влае
Бр. 6 Струмица
Бр. 7 Скопје, Аеродром
Бр. 10 Скопје, Џевахир мол
Бр. 12 Штип
Бр. 13 Охрид
Бр. 14 Битола
Бр. 15 Скопје, Рамстор
Бр. 17 Струга
Бр. 19 Струмица
Бр. 20 Кичево
Бр. 21 Скопје, Сити мол
Бр. 22 Скопје, Капитол мол
Бр. 23 Скопје, Дајмонт мол
Бр. 26 Охрид
Бр. 27 Скопје, Аеродром
Бр. 28 Скопје, Капиштец
Бр. 31 Скопје, Тафталиџе
Бр.32 Скопје, Ист Гате

Во октомври 1843 год. кај Дикенс се родила идејата да напише приказна која нема само да го слави Божиќ туку и ќе им укаже на луѓето за очајните потреби на сиромашните во Англија од тоа време... ... и така настанала Божиќна приказна, веројатно најпознатото дело кое Чарлс Дикенс го напишал. Преку главниот лик Скруџ („Јас не му се радувам на Божиќ и не можам да си дозволам себеси да израдувам безработни луѓе.“) Дикенс ни ја дава една од своите највпечатливи гротески, во приказна која е совршен спој на смешното и страшното и која останува трајно врежана во сеќавањата на сите кои ја прочитале, па секој Божиќ одново и одново им ги опседнува мислите. Божиќна приказна опоменува и подучува дека духот на добрината и на Божиќ треба да се одржува во текот на целата година, а не само за празниците.

Автор

Ана Бунтеска;

Останати производи од оваа група

Во кошничка

240,00 ден.
Во кошничка

370,00 ден.
Во кошничка

300,00 ден.
Во кошничка

210,00 ден.
Во кошничка

230,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места