Додади коментар

Проклета Авлија – IV година

Проклета Авлија – IV година

160,00 ден.
Шифра на производ: 9100204

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка

Проклета авлија е новела напишан од југословенскиот писател и нобеловец Иво Андриќ . Книгата претставува т.н. „роман во рамка“, а жанровски припаѓа во категоријата историска хроника, бидејќи дејството временски е сместено во XIX век. Структурно е составен од осум глави, а местото каде се случува заплетот е еден затвор во Цариград. Главните ликови кои ја градат наративната целина се фра-Петар, затворскиот управник Латиф-ага (попознат како Караѓоз), младиот Ќамил, и останатите споредни ликови како Хаим, Заим итн. Нараторот е сезнаечки, а раскажува по принципот на „веќе чуено“. Изданието е лектира за четврта година средно образование.

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек

Останати производи од оваа група

Во кошничка

195,00 ден.
Во кошничка

160,00 ден.
Во кошничка

200,00 ден.
Во кошничка

200,00 ден.
Во кошничка

490,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места