Додади коментар

Зора зад аголот – IV година

Зора зад аголот – IV година

230,00 ден.
Шифра на производ: 9100194

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка

Жанровски погледнато, ова романескно остварување припаѓа на т.н. „модернистичка струја” во современата македонска книжевност. Стилот на пишување е исплетен со благ хумор и иронија, преку кои авторот имал намера не да ги жигоса, туку да ги разобличи лажните политички, социјални и морални вредности. Главните ликови се луѓе од секојдневиоето, чии анонимни животни драми се уметнички обработени и преку нив на уникатен начин е претставена тогашната градска атмосфера и менталитетот на скопјани. Местото околу кое се развива сижејното дејство е кафеаната „Зора”, сместена во населбата Дебар Маало. „Зора ” е местото каде се евоцираат спомените за повоено Скопје. Следејќи ја судбината на кафеаната од нејзиното отворање до нејзиното рушење, раскажувачот ги следи судбините на мноштвото ликови кои дефилираат таму. Изданието е лектира за средно образование.

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек

Останати производи од оваа група

Во кошничка

100,00 ден.
Во кошничка

180,00 ден.
Во кошничка

80,00 ден.
Во кошничка

160,00 ден.
Во кошничка

200,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места