Злосторство и казна – III година

Додади коментар

Злосторство и казна – III година

Злосторство и казна – III година

490,00 ден.
Шифра на производ: 9100207

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка

Ова е реалистичен , психолошки роман со елементи на социјален, криминалистички и философски роман . Темата и идејата на романот се содржани во насловот, темата е злосторството, двојното убиство што го извршува Раскољников и казната што следува (повеќе психичка, отколку физичка). Во психолошката казна е содржина и идејата- дека човекот самиот повеќе се казнува и измачува отколку што може да го казни општеството. Исто така, дека нема никаво оправдување за извршено убиство, зашто сечиј живот е вреден. Дејството во романот се одвива во текот на девет дена пред и по злосторството, како и една година по него. Изданието е лектира за трета година средно образование.

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек

Останати производи од оваа група

Во кошничка

195,00 ден.
Во кошничка

150,00 ден.
Во кошничка

390,00 ден.
Во кошничка

280,00 ден.
Во кошничка

220,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места