Додади коментар

Басни – II година

Басни – II година

130,00 ден.
Шифра на производ: 9100209

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка

Збирката на Обрадовиќ содржи голем број класични басни , како :„Застреланиот орел”, „Елен”, „Лавот и човекот”, „ Детето и среќата”, „ Старецот и златото”, итн. Прашањето за изворите на басните на Доситеј Обрадовиќ е сложено и ден- денес, но според некои направени споредби се смета дека басните потекнуваат од басните на Езоп. Во споредба со оригиналните Езопови басни, верзиите што ги пишувал Обрадовиќ се понаративни, побогати со детаљи, поразговорни и со попрактичи поуки. Обрадовиќ остро ги подвекувал поуките во басните и детаљно им ги објаснувал на своите читатели, со желба да ги поучи. Изданието е лектира за втора година средно образование.

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек

Останати производи од оваа група

Во кошничка

195,00 ден.
Во кошничка

160,00 ден.
Во кошничка

80,00 ден.
Во кошничка

200,00 ден.
Во кошничка

280,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места