Додади коментар

Антигона – I година

Антигона – I година

160,00 ден.
Шифра на производ: 9100231

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка

„Антигона” е драма која опоменува на опасноста од тврдоглавото самоволие, но и драма која ја воспева силата на жената „што посега по подвиг којшто не е во силите на женската природа”. Во таа смисла, Антигона често се опишува како „идеален” образ на Гркинка”и „еден од најпрекрасните ликови во светската поезија”. Во секој случај, таа е првиот голем женски лик во светската книжевност. Всушност, таа е надвор од дотогашната грчка традиција, бидејќи таа е голема по дух и се одликува со огромна истрајност и волја и станува против тиранијата бранејќи ги законите на хуманоста. Нејзината мисла и готовноста да се жртвува добиваат монументална димензија. Изданието е лектира за прва година средно образование.

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек

Останати производи од оваа група

Во кошничка

195,00 ден.
Во кошничка

150,00 ден.
Во кошничка

200,00 ден.
Во кошничка

80,00 ден.
Во кошничка

190,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места