МАКЕДОНСКИ МУЛТИЕТНИЧКИ ЈАЗЛИ – Битка за едно или две општества

Додади коментар

МАКЕДОНСКИ МУЛТИЕТНИЧКИ ЈАЗЛИ – Битка за едно или две општества

МАКЕДОНСКИ МУЛТИЕТНИЧКИ ЈАЗЛИ – Битка за едно или две општества

400,00 ден.
320,00 ден.
Шифра на производ: 7600770

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка
Достапност во книжари
01 Online продавница
Бр.1 Скопје , Центар
Бр.2 Скопје , Центар
Бр. 3 Прилеп
Бр. 4 Скопје, Влае
Бр. 6 Струмица
Бр. 7 Скопје, Аеродром
Бр. 10 Скопје, Џевахир мол
Бр. 12 Штип
Бр. 13 Охрид
Бр. 14 Битола
Бр. 15 Скопје, Рамстор
Бр. 17 Струга
Бр. 19 Струмица
Бр. 20 Кичево
Бр. 21 Скопје, Сити мол
Бр. 22 Скопје, Капитол мол
Бр. 23 Скопје, Дајмонт мол
Бр. 26 Охрид
Бр. 27 Скопје, Аеродром
Бр. 28 Скопје, Капиштец
Бр. 31 Скопје, Тафталиџе
Бр.32 Скопје, Ист Гате

Автор - Петар Атанасов Оваа книга претставува битка за идеалот на мултикултурниот концепт како модус за востановување рамнотежа меѓу државата и општеството, меѓу колективните и индивидуалните начини на живот, како и неуморна потрага по модели на коегзистенција меѓу културно различните групи и општествени структури. Како што во светот не постојат две исти семејства, вели Атанасов, така секое општество е посебна приказна со својата историја и сегашност. Имајќи ги мултиетничките дилеми како главен фокус во оваа книга, авторот се стреми кон пронаоѓање на вистинскиот пат, не за ублажување, туку за трајно решение на постојаните етнички проблеми во општеството кои долго време создаваат чувство на небезбедност и тензии меѓу неговите граѓани. Потребни се добар план и упорни градители, заклучува Атанасов.

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек повез

Останати производи од оваа група

Во кошничка

250,00 ден.
200,00 ден.
Во кошничка

756,00 ден.
605,00 ден.
Во кошничка

500,00 ден.
400,00 ден.
Во кошничка

360,00 ден.
Во кошничка

500,00 ден.
400,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места