Гробницата на Херкул

Додади коментар

Гробницата на Херкул

Гробницата на Херкул

400,00 ден.
280,00 ден.
Шифра на производ: 9100257
ISBN: 978-9989-30-970-0

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка
Достапност во книжари
01 Online продавница
Бр.1 Скопје , Центар
Бр.2 Скопје , Центар
Бр. 3 Прилеп
Бр. 4 Скопје, Влае
Бр. 6 Струмица
Бр. 7 Скопје, Аеродром
Бр. 10 Скопје, Џевахир мол
Бр. 12 Штип
Бр. 13 Охрид
Бр. 14 Битола
Бр. 15 Скопје, Рамстор
Бр. 17 Струга
Бр. 19 Струмица
Бр. 20 Кичево
Бр. 21 Скопје, Сити мол
Бр. 22 Скопје, Капитол мол
Бр. 23 Скопје, Дајмонт мол
Бр. 26 Охрид
Бр. 27 Скопје, Аеродром
Бр. 28 Скопје, Капиштец
Бр. 31 Скопје, Тафталиџе
Бр.32 Скопје, Ист Гате

Авантурите на Нина и Чејс не застануваат со пронаоѓањето на Атлантида, ниту со спасувањето на човештвото. На заливот Кадиз е поставена гигантска радарска платформа. Пред петнаесет месеци градот на изгубената цивилизација на Атлантида, за кој долго се верувало дека е само мит, е откриен од страна на д-р. Нина Вајлд токму на местото каде што е платформата. Бидејќи единствената видлива структура – големиот храм на Посејдон е уништена, се мислело дека нема ништо друго останато. Но радарските истражувања откриле многу други делови од градот. Во страв дека можеби ќе се појави уште некој кој ќе сака да го сведе човештвото само на потомците на Атлантида, поточно уште некој како Фрост, операцијата останува тајна, а исто така и местото се истражува во тајност. Извршниот директор на Интернационалната агенција за наследство, односно на операциите, не е никој друг, туку д-р. Нина Вајлд, и се разбира дека нејзините авантури не се ни до половина завршени. По уништувањето на платформата од страна на Џо Комоса, започнува акцијата, бидејќи меѓу другото од компјутерот на платформата пред таа да биде уништена тој ги ископирал двете досиеја на Нина и на Чејс. Овојпат целта е познатата или поточно не доволно познатата легенда за Гробницата на Херкул! За тоа на Нина ѝ е потребен оригиналниот текст од Платон – Хемократес. Текст кој бил забранет во деветнаесетиот век. Што сакаат луѓето на Јуен од Нина и Еди, за кого всушност работи Џо Комоса и каква е целта на повторната средба на Еди со неговата поранешна сопруга – Леди Софија, која меѓу другото сега е сопруга на Јуен? Додека Чејс се труди да ја ослободи Софија од канџите на Јуен во Шангај, Нина се наоѓа во неволја во Њујорк. Прегледувајќи го оригиналниот текст на Платон во еден момент а веќе во другиот Нина е среде метеж и мртви тела трудејќи се да им побегне на луѓето на Јуен, не знаејќи дали ја сакаат неа или текстот... Случајното откритие на Нина ѝ дава надеж дека можеби, само можеби ќе може да дојде до местоположбата на Гробницата на Херкул. Скриените знаци на секоја празна задна страница од текстот ѝ го даваат тоа до знаење, но штета што во обидот да им побегне на гонителите таа губи неколку од страниците. Со повторното влегување на Софија во животот на Еди, Нина сфаќа дека нивната врска е разнишана и длабоко е навлезена во криза. Но мисијата ѝ потрагата е на прво место, а врската со Еди може да почека... но вие не чекајте продолжете ја авантурата заедно со Еди и Нина иако можам слободно да кажам дека претходната книга малку повеќе ми се допадна од оваа. Елементите на Џејмс Бонд и Индијана Џонс малку повеќе преовладуваат отколку потрагата по Гробницата на Херкул. Но ова нека не ве поколебува бидејќи сепак се работи за различни вкусови.

Автор

Енди Мекдермот;

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек

Јазик

Македонски

Година на издавање

2010

Број на страници

688

Димензии

18,00x11,00x3,20

Тежина гр.

487,00

Писмо

Кирилица

Останати производи од оваа група

Во кошничка

420,00 ден.
294,00 ден.
Во кошничка

290,00 ден.
203,00 ден.
Во кошничка

175,00 ден.
122,00 ден.
Во кошничка

340,00 ден.
238,00 ден.
Во кошничка

250,00 ден.
175,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места