Е, баш ви фала

Додади коментар

Е, баш ви фала

Е, баш ви фала

275,00 ден.
192,00 ден.
Шифра на производ: 7600778
ISBN: 978-9989-0-1214-3

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка

РОМАНОТ Е, БАШ ВИ ФАЛА ИЗВЕДУВА СВОЕВИДЕН ДЕСАНТ НА ЦЕЛОКУПНОТО ПОСТЈУГОСЛОВЕНСКО ОПШТЕСТВО. ВО ЕРА НА ГЛОБАЛНА АПАТИЈА И ОПШТО ЧУВСТВО НА БЕЗИЗЛЕЗ, ВИДОЈКОВИЌ НИ ПОМАГА ПОЈАСНО ДА ГИ СОГЛЕДАМЕ И СУДБИНАТА НА ЈУГОСЛАВИЈА И ВРЕМЕТО ВО КОЕ ЖИВЕЕМЕ. „Во паралелниот универзум на урнебесното, забавното, а сепак и сосем сериозното во романот на Видојковиќ, Југославија никогаш не се распаднала, сите сме богати, здрави и потентни самоуправувачи и баш добро ни оди, а со космичката грешка воскреснатите усташи и четници на кра|от, секако, ќе добијат по носот. Бидејќи се негативци кои доаѓаат од пеколниот свет на распадот и ужасот - значи, од нашата бедна реалност, од најинфериорната верзија на нас самите. Богами, ако пронајдам капија на паралелниот свет од оваа книга, нема повеќе да ме видите овде.“ - Теофил Панчиќ „Замислете живот во кој рутински консумирате обилно mѐnage a trois, па да се најдете во можност - а сите сонуваме за тоа - да го наблњудувате вашиот погреб и да проверите кој дошол а кој мртов ве заобиколил... Или да го видите својот развој во други околности, да имате можност отпосле да го поправите својот избор, личниот или туѓиот, да ја креирате историјата со интервенција како мултидимензиски герилец, како Терминатор, само уште подобро, како херој на социјалистичката револуција! Ако нешто од тоа ве привлекува, престанете да замислувате и земете |а оваа книга во која се остваруваат храбрите желби и мечтаења, сатирично-акцискиот научнофантастичен роман на Марко Видојковиќ, кој мора да стане хит во повеќе димензии и држави.“ - Круно Локотар

Автор

Марко Видојковиќ;

Издавач

Просветно Дело

Повез

Мек

Јазик

Македонски

Година на издавање

2018

Број на страници

224

Димензии

20,00x13,00x1,70

Тежина гр.

227,00

Писмо

Кирилица

Останати производи од оваа група

Во кошничка

400,00 ден.
Во кошничка

340,00 ден.
238,00 ден.
Во кошничка

350,00 ден.
245,00 ден.
Во кошничка

300,00 ден.
255,00 ден.
Во кошничка

420,00 ден.
294,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места