Додади коментар

СЕРДАРОТ

СЕРДАРОТ

200,00 ден.
Шифра на производ: 9100142

Достапност:  залиха

Kоличина

Во кошничка

Григор Прличев – духовната вертикала на македонскиот 19. век е најистакнатата фигура која воедно ги одбележува македонското поетско творештво во 19. век и македонскиот културен континуитет. Тој бил учител, беседник, проповедник кој творел во духот на класицизмот, просветителството и романтизмот. За поемата Сердарот во 1860 година ја добива наградата на големиот атински конкурс за најдобра поема на грчки јазик, а критиката го нарекува Втор Хомер.

Повез

мек

Број на страници

68

Останати производи од оваа група

Во кошничка

280,00 ден.
Во кошничка

390,00 ден.
Во кошничка

80,00 ден.
Во кошничка

195,00 ден.
Во кошничка

200,00 ден.

Прегледани производи

logofooter
  • „Димитрие Чуповски“, бр. 15, Поштенски фах 6, 1000 Скопје
  • Тел. + 389 (0) 2 3117 255;
    Факс. + (0) 2 3220 373
  • Комерција: goran.dukoski@yahoo.com

Продажни места